Подобренията в умните часовници и фитнес тракерите ги превърнаха в основни устройства за носене за активни потребители, включително тези, които обичат да бягат. Те пристигнаха снабдени с разширени функции за наблюдение, за да осигурят на потребителите физически прозрения или да ги поддържат мотивирани да постигат целите си. Въпреки това, тези предимства може да имат компромис – особено с наскоро открит недостатък.
- Прочетете също: Най-добрите смарт часовници, които можете да закупите през 2024 г
Скорошно проучване, публикувано в PubMed на NIH (Национална библиотека по медицина), което анкетира 282 възрастни бегачи на средна възраст 37,4 години, както за развлечение, така и за професионалисти, разкри мрачна картина относно връзката между използването на технология за бягане по време на бягане и упражнения.
По-конкретно показа как повече от 90 процента от участниците използват фитнес носимо устройство под формата на смарт часовници или фитнес тракери, като най-голям дял имат съответно устройствата Garmin и Apple. Изненадващото тук е как бе установено, че бегачите, които използват своите джаджи, имат по-висок риск от получаване на наранявания, свързани с бягане, в сравнение с бегачите, които не носят никакви носими устройства, което води до 69 процента по-нисък риск от нараняване.
Можете да избегнете наранявания, ако слушате смарт часовника си
Проучването обаче не е изцяло изкривено в полза на тези, които изобщо не използват работещи устройства. Той подчерта важен момент, че бегачи, които използват данни от своите смарт часовници или фитнес тракери за своите ръководени тренировки или програми за възстановяване, не показват по-висок риск от нараняване.
Това, което можем да разберем от това, е как рисковете всъщност не са свързани със самите носими устройства, а с начина, по който потребителите използват своето смарт устройство по време на тренировка или упражнения. Например, ако отхвърляте показателите и ръководствата за тренировки от смарт часовник или фитнес тракер, може да се подготвите за възможни наранявания.
За тази цел е важно да разгледате другите аспекти на използването на носими устройства и да слушате както тялото си, така и смарт часовника. Като разберете по-добре тези данни и фактори, можете да разработите по-ефективни стратегии за предотвратяване на наранявания в дългосрочен план.
Използвате ли смарт часовник или тракер по време на бягане или упражнения? Ако е така, намирате ли ги за полезни? Споделете вашето мнение с нас.
Чрез: Джаджи и носими устройства
източник:
PubMed