Мислите ли да се научите да програмирате или просто сте любопитни за този свят и искате да знаете кои са най-трудните езици за програмиране? Всяка от тези причини е достатъчна, за да се насладите на тази статия.
В тази статия ще разгледаме малко подробности за всеки език, главно защото много от тях са много различни и бихме могли да посветим цяла статия на всеки. Следователно ще ги видим в обобщена форма.
Може би често сме се питали кои са най-трудните за изучаване езици за програмиране. Някои ще кажат, че е Fortran, други ще кажат, че е C с неговите указатели или C++, който също има класове и т.н.
Но днес не съм дошъл да говоря за всички тези езици за смъртните. Днес ще говоря за тези езици за програмиране, които идват от изкривен ум, проектирани след нощ на пиянство и внедрени с болезнена доза садизъм.
Списък на 10-те най-добри най-трудни езика за програмиране в света
Тези, които се появяват тук, вероятно са някакви неясни, сложни и жестоки езици, които бихте предпочели да скочите надолу по дере към река от лава, вместо да се опитвате да доминирате. Да, думите ми може да изглеждат доста смешни и шеговити, но аз ви говоря за всички езици за програмиране, споменати по-долу. И така, сега, без да губим много време, нека започнем: –
1) LOLCODE
Ако разбирането на две хиляди реда код не беше достатъчно наказание за човешките очи, тук идва LOLCODE, който има всичките си инструкции, написани на езика на интернет чатовете, тоест: с грешки, съкращения и изрази, които биха превърнали и най-спокойните учени в отмъстителен бог само с прочитане на ред.
2) Шекспиров език за програмиране (SPL)
За разлика от LOLCODE, имаме езика за програмиране Шекспир. Ако разбирането на даден код вече има известна степен на трудност, представете си сега, че цялата програма е пиеса, написана от Шекспир.
3) Главен готвач
Кой би могъл да си помисли, че зад една невинна готварска рецепта може да се крие програма? Любителите на кухнята несъмнено ще обожават Chef, единственият език за програмиране, в който променливите са съставки, ястията са масиви, а купите са указатели.
4) Език за програмиране Spaghetti
Когато един код се нарича „спагети код“, това означава, че е зле организиран: има много GoTo, функциите са подредени зле и променливите са декларирани на неочаквани места. По същество това е като купа спагети, в която потокът от програми се извива от една точка към друга.
Езикът за програмиране Spaghetti е език, специално създаден за създаване на спагети код. Всяка функция трябва да завършва с GoTo, но при условие, че не можете да преминете към следващия ред. С по-прости думи тази програма прескача от един ред на друг без видима логика.
5) Trollscript
Trollscript е език, който може да се програмира само с два знака: ‘o’ и ‘l’. Освен това всички функции трябва да започват с „tr“. Това, добавено към факта, че може да се програмира само чрез модифициране на указатели и адреси на паметта, прави името Trollscript без съмнение най-подходящото за този език.
6) Интеркал
Езикът за програмиране Intercal е не само труден, но иска да накара и програмиста да страда. Изразите изглеждат като ред от зле кодиран текст, няма структури от данни и много инструкции се изпълняват само чрез въвеждане, буквално „МОЛЯ“. Ако в програмата няма достатъчно PLEASE, тя ще се обиди при компилирането и няма да работи. По същия начин, ако има излишък, програмата ще се чувства по-добра от програмиста и също няма да работи.
7) Празно пространство
За да разберете по-добре празното пространство, най-добре е да видите пример. Тази програма иска низ и го показва на екрана. Сякаш съм забравил да напиша кода? Ако е точно там! Опитайте да изберете празното място.
Наистина. Бялото пространство е език за програмиране само с три стойности: интервал, нов ред и табулатор. С това може да се приложи всеки възможен алгоритъм и най-доброто нещо на този език е да преобразувате програма в бяло пространство в нормална програма.
8) Майната на мозъка
Brainfuck има за цел да бъде минималистичен език само с осем знака, което е изключително трудно за разбиране. Езикът декларира масив от променливи, инициализирани на нула, и програмата се състои от използване на указател за редактиране на стойностите.
9) Неламбда
Подобно на Brainfuck, Unlambda е език, предназначен да направи практически невъзможно програмирането с него.
10) Malbolge
Malbolge Само името вече внушава уважение, език с необичайна жестокост и злоба. Malbolge дължи името си на Осмия кръг на ада от Божествената комедия на Данте, където грешниците се класифицират според престъплението им преди наказанието. В ада на програмистите работите с Malbolge.
Смятате ли, че предишните езици са трудни за програмиране? Malbolge не само е проектиран да бъде сложен, тъй като се преструва, че е невъзможен за компилиране! Няма официален компилатор за Malbolge или конкретен списък с инструкции: те се променят според позицията си, но не и позицията си в програмата.
Сега обаче, ако говоря за най-добрия език за програмиране, който трябва да научите за вашата професионална кариера, тогава по мое лично мнение, аз просто ще ви препоръчам да изберете PHP, тъй като това е един от езиците, които винаги ще бъдат там, просто поради своята гъвкавост, тъй като бъдещето клони към мрежата, към мобилността. През последните години мрежата се разраства неудържимо.
Тъй като PHP е прост и мощен език с голям потенциал. Можете да правите практически всичко. А сега, с вградените мобилни приложения, възможностите се увеличиха значително. Като сървърен език това е страхотен залог. PHP е преминат, настояще и бъдеще на мрежата. Добро решение без съмнение.
Но, освен всички тези неща, ако говорим за най-трудните езици за програмиране, тогава позволете ми да поясня, че всички езици, споменати по-горе, са най-трудните. И така, знаете ли друг език за програмиране, който трябва да фигурира в този списък? Споделете всичките си възгледи и мисли в секцията за коментари по-долу.