Подкрепяният от Microsoft OpenAI, разработчикът зад ChatGPT, обяви прототипа на своята базирана на AI търсачка, SearchGPT. Търсачката има за цел да предлага бързи и навременни отговори онлайн с ясни и подходящи източници.
OpenAl навлиза в доминирания от Google пазар за търсене със SearchGPT
„Тестваме SearchGPT, прототип на нови функции за търсене, предназначени да комбинират силата на нашите AI модели с информация от мрежата, за да ви дадат бързи и навременни отговори с ясни и подходящи източници“, OpenAI написа в официална публикация в блога в четвъртък.
„Получаването на отговори в мрежата може да отнеме много усилия, често изискващи множество опити за получаване на подходящи резултати. Вярваме, че чрез подобряване на възможностите за разговор на нашите модели с информация в реално време от мрежата, намирането на това, което търсите, може да бъде по-бързо и по-лесно.“
Осъществено от архитектурата GPT-4 на OpenAI, SearchGPT ще използва разговорен формат за бърз и директен отговор на въпросите на потребителите чрез предоставяне на обобщена, актуална информация от мрежата с ясни връзки към подходящи източници в отговор.
Докато разговорът напредва, потребителите също ще могат да задават последващи въпроси в SearchGPT, подобно на това как бихте разговаряли с човек, като споделеният контекст се изгражда с всяка заявка, за да подобри отговорите му, обяснява публикацията в блога.
Освен това OpenAI добави, че си партнира с издатели и ще им даде достъп до инструменти за управление на начина, по който техните отговори се показват в резултатите от SearchGPT, така че да имат повече възможности за избор. В момента OpenAI работи с няколко новинарски организации, включително The Atlantic и News Corp., за да изгради своята база данни с резултати от търсенето.
„SearchGPT е предназначен да помогне на потребителите да се свържат с издателите, като ги цитират на видно място и ги свързват при търсения. Отговорите имат ясно, вградено, наименувано приписване и връзки, така че потребителите да знаят откъде идва информацията и могат бързо да се ангажират с още повече резултати в странична лента с връзки към източника“, добави OpenAI.
Компанията за изкуствен интелект, която стои зад ChatGPT, също така казва, че нейният модел SearchGPT е отделен от начина, по който компанията обучава генеративните базови модели на AI на OpenAI и че дори ако издателите се откажат от генеративно обучение за изкуствен интелект, техните сайтове пак ще се показват в резултатите на SearchGPT.
„Търсенето с изкуствен интелект ще се превърне в един от ключовите начини, по които хората навигират в интернет, и е изключително важно в тези ранни дни технологията да бъде изградена по начин, който цени, уважава и защитава журналистиката и издателите. Очакваме с нетърпение да си партнираме с OpenAI в процеса и да създадем нов начин за читателите да открият Атлантическия океан“, каза Никълъс Томпсън, главен изпълнителен директор на The Atlantic, в публикацията в блога на OpenAI.
Понастоящем OpenAI направи модела SearchGPT достъпен за малка група потребители и издатели. Планира да получи техните отзиви за временния прототип и се надява да интегрира най-добрите функции на SearchGPT директно в ChatGPT в близко бъдеще. Потребителите, които се интересуват да изпробват прототипа на търсачката, могат да се запишат в списъка за чакане на OpenAI тук.