WhatsApp наскоро обяви функция за транскрипция в своето популярно приложение за съобщения. С него можете да конвертирате аудио съобщения в текст направо от приложението. Това е страхотна новина, ако вие (като мен) наистина не обичате да получавате гласово съобщение през WhatsApp, но не можете да си правите труда да дразните контактите си, за да спрат да ги изпращат.
Разбира се, има много основателни причини да изпратите аудио съобщение, вместо да пишете (напр. ако шофирате и не се доверявате на системата за преобразуване на реч в текст на вашия телефон). И ако вие (като мен) се притеснявате, че Facebook/Meta обработва вашите съобщения, за да ги транскрибира, бъдете сигурни, че преобразуването се извършва на устройството и може да се извърши офлайн (например ако сте в друга държава и пътувате без eSIM) .
- Увеличете изживяването си в WhatsApp
Първоначално транскрипцията е съвместима само със съобщения на английски, хинди, португалски, руски и испански както за обикновеното приложение, така и за алтернативата WhatsApp Business. Функцията все още се разпространява за потребителите, така че не всеки, който използва тези езици, все още има опцията. Както и да е, ето как използвате опцията за транскрипция:
Конвертирайте аудио съобщенията WhatsApp в текст
За да включите функцията, ще ви трябва интернет връзка, за да изтеглите необходимия езиков пакет. Уверете се, че приложението ви е актуализирано, след което следвайте тези инструкции.
- Докоснете бутона ⋮ (вертикална елипса) в списъка с контакти.
- Изберете Настройки.
- Изберете Чатове.
- Докоснете Преписи на гласови съобщения, за да включите опцията.
- Изберете предпочитания от вас език за конвертиране на съобщения.
След това, обратно в прозореца за чат, просто натиснете продължително гласово съобщение и изберете Транскрибиране. Като алтернатива може да се наложи да натиснете продължително аудио съобщението, след това вертикалния бутон с многоточие (⋮) и след това Транскрибиране.
В ограничен тест със записи както на португалски, така и на английски, резултатите варират от средни до отлични в зависимост от средата, в която са записани съобщенията. Аудиозаписите, записани в движение с много фонови шумове, имат по-нисък процент на попадение, а съобщенията с термини на други езици също представят грешки, но и двата сценария вероятно са най-лошият сценарий за всяка система за гласово разпознаване.
За разлика от Telegram, не забелязахме никакви ограничения за това колко пъти можете да използвате функцията без абонамент. От друга страна, поне в нашите тестове, опцията за транскрипция не работи с видеоклипове, което може да бъде хубаво допълнение за бъдещо надграждане, за да съответства на конкурентното приложение.
А вие, често ли получавате гласови съобщения? Дразните ли се от тях или нямате нищо против да получавате аудио в приложенията за съобщения. Споделете вашите съвети как най-добре да се справите с тях в коментарите.