Всички знаем много добре, че Откакто НАСА беше основана през 1958 г. от президента на Съединените щати Айзенхауер, имаше много приключения, през които са преминали изследователите и астронавтите на известната американска космическа агенция и много открития, които са се увеличили нашите знания за Вселената и Слънчевата система. Следователно, по-нататък ще ви покажем всички топ 10 най-важни постижения на НАСА през нейната история.
Топ 10 на най-големите постижения на НАСА за всички времена
Откакто НАСА е основана през 1958 г. от президента на Съединените щати Айзенхауер, имаше много приключения, през които са преминали изследователите и астронавтите от известната американска космическа агенция и много открития, които са увеличили познанията ни за Вселената и Слънчевата система.
Въпреки че нейната космическа надпревара беше подтиквана от политическото напрежение от Студената война между Съединените щати и Русия, НАСА (Националният закон за аеронавтика и космос) винаги се е фокусирала върху изучаването на Слънчевата система.
Сега, след като прекарахме 60 години в събиране на информация за Луната, Слънцето и съседните ни звезди и планети, последните десетилетия белязаха началото на космическото пространство и търсенето на други планети, подобни на нашата.
Следователно, по-нататък ще ви покажем всички топ 10 най-важни постижения на НАСА през нейната история. Така че, без да губим много време, нека да започнем и просто да разгледаме целия топ списък, който споменахме по-долу.
Първият американски астронавт в орбита на Земята
Може би в този момент обикалянето в орбита около Земята ни изглежда повече или по-малко просто пресичане за астронавт, но по това време това беше голямо постижение за Съединените щати. Казва се Алън Шепърд, той не е първият човек, който се изкачва в космоса, тъй като руснаците изпреварват американците, първият астронавт се казва Юрий Гагарин.
5 май 1961 г. беше ден на напрежение в съоръженията на НАСА. Изстрелването беше спирано няколко пъти за повторна проверка на оборудването и метеорологичните условия не го съпътстваха. Въпреки това, след часове закъснения, всичко мина добре.
Шепърд достигна околоземна орбита на височина 187,5 километра, прекара 15 минути и 28 секунди, пътувайки около 487 километра около Земята и след това потъна в Атлантическия океан. Всичко обаче мина перфектно и по-късно тази пилотирана мисия последва още много.
Аполо 11 и Първото лице на Луната
Вероятно най-известното постижение на НАСА, повече от 500 милиона души гледаха предаването и бяха развълнувани да видят как първият човек остави своя отпечатък на повърхността на нашия спътник, разбира се, Луна.
Докато Нийл Армстронг слезе по стълбите и каза: „Това е малка стъпка за човека, но голяма стъпка за човечеството“. Оттогава много други съзерцаваха „великолепната пустиня“ на пейзажа, както е описано от Бъз Олдрин, един от другарите на Армстронг по време на пътуването.
Explorer 1, първият сателит
Веднага след успеха на руския спътник Спутник, НАСА се зае да работи по първия си спътник, не винаги е възможно да бъде първият. Отне само три месеца, за да завърши Explorer 1.
Тъй като пристигна в космоса с ракета и беше оборудван с арсенал от инструменти, които биха помогнали на учените да изучават космическите лъчи в орбитата на Земята. Въпреки че снимката изглежда като химикалка, Explorer 1 беше дълъг 203 сантиметра, 15,9 сантиметра в диаметър и тежеше около 14 кг.
Той беше изстрелян в космоса на 31 януари 1958 г. и след пет месеца в орбита 12,5 пъти на ден, Explorer направи последното си предаване на 23 май 1958 г., но това не беше големият му финал. Тъй като дванадесет години по-късно и 58 000 обиколки около Земята, тя влезе в атмосферата и изгоря на 31 май 1970 г.
Резултатите, предадени от детектора за космически лъчи Explorer 1, са използвани за разработване на първите теории за радиационните пояси, уловени от магнитното поле на Земята, докато втори спътник в крайна сметка ще потвърди тази теория.
Космически кораби Вояджър 1 и 2
Двата космически кораба Вояджър 1 и 2 са обектите, създадени от човешкото същество, което е достигнало най-далеч в космоса. В момента и двамата са на път към облака Оорт, последният регион, където обектите все още са засегнати от слънчевата гравитация, последната граница на Слънчевата система.
Както миналата година сондата “Вояджър 2” достигна до междузвездното пространство. Двата бяха изстреляни в космоса същата година, през 1977 г. с само няколко дни разлика, но според условията на всяко пътуване, Вояджър 1 продължи напред, достигайки междузвездното пространство през 2012 г. до 18 000 милиона километра от Земята.
Освен това НАСА изчислява, че нейните батерии ще издържат само още 26 години и за да достигнат облака Оорт ще има 300 години преминаване. Във всеки случай не можете да им откажете подвига на пътуването и техния принос към изучаването на Слънчевата система.
Космическа совалка: Първият космически кораб за многократна употреба
Подготовката на всяка мисия включва милиони долари за изграждане на оборудване, което се използва само веднъж. Президентът Ричард Никсън отговаряше за обявяването на плана за изграждане на космически кораб за многократна употреба, който можеше да използва многократно много мисии.
За да бъде първата, НАСА избра най-основния дизайн на совалка, с две твърди ракетни витла, свързани към орбитален модул и външен резервоар за гориво, и ги нарече Атлантис.
Те трябваше да преодолеят много препятствия като парещия ефект от преминаването на атмосферата или да избегнат кацането в океана. За първия проблем те проектираха слой от керамични плочки, които абсорбират топлината, а за втория решиха, че ще кацне като самолет или планер на писта.
Атлантида беше последвана от още четири ферибота за многократна употреба, които щяха да извършат повече от 130 мисии с престой на Международната космическа станция (МКС).
Роботите завладяват Марс
Ако се замислите за момент, тогава всички знаем много добре, че Марс вече е завладян от човека, но косвено. Планетата все повече е измъчвана от роботи или роувъри, които изследват пейзажа и събират информация.
Mars Pathfinder беше първият, който стъпи на марсианска земя през 1997 г., последван от други, докато се превърна в девет робота, изследващи Марс. Някои от първите, които пристигнаха, вече не са активни, след като са прекарали години работа по различни причини, в крайна сметка се затварят за постоянно.
Въпреки това НАСА планира да изпрати повече роувъри през 2020 г., така че тази малка общност от изследователи ще продължи да се разраства, докато хората не бъдат готови да ги посетят лично.
Юнона – Мисия до Юпитер
Сред всички постижения, които ще ви разкажем в тази публикация, тази мисия е една от най-новите. През август 2011 г. мисията Juno излита, предназначена за Юпитер, чиято основна цел е да изучава гравитационните полета на планетата до атмосферата, пълна с бури, които й придават този характерен аспект.
Отне шест години, за да достигне планетата, въпреки че вече беше постигнал рекорд, за да бъде първият космически кораб със слънчева енергия, който достигна далеч. В момента той продължава да обикаля около Юпитер по елиптичен начин и събира важна информация, за да разбере по-добре тази гигантска планета.
Аполо 13
На 11 април 1970 г. мисията Аполо 13 излита от Земята по посока на Луната. Около 60 часа по-късно експлозия затвори почти всички системи, необходими, за да поддържат астронавтите на борда живи. Спасяването за връщане у дома живи Джеймс Ловел, Джон Суигърт и Фред Хейс незабавно се превърна в приоритет и едно от най-трудните предизвикателства, пред които е изправена американската космическа агенция.
При това напрежението накара цялата страна да чака новините и в крайна сметка се превърна в холивудски филм, отговорен за популяризирането на фразата „Хюстън, имаме проблем!“. Много са тези, които твърдят, че фразата е изобретение на филмовата индустрия, но независимо дали е истинска или не, дори НАСА я използва в своите писания по темата.
Вторият резервоар беше счупен при включване на вентилатор, непосредствено след края на телевизионното предаване и успешният старт беше осигурен. Експлозията на резервоара, повреда на друг, веднага след това две от горивните клетки на лодката изгасват.
Аполо 13 беше на повече от 300 000 километра от Земята, губейки кислород и с блокирани електрически системи, вода, топлина и светлина. Докато астронавтите живееха, както можеха, единствената им надежда беше бързината на контролните инженери да правят месеци изчисления в дни и да намерят начин да се приберат у дома. Следователно тази неуспешна мисия се помни като едно от най-големите й постижения.
Космическият телескоп Хъбъл
В ерата на светлинните телескопи на Земята нашата визия за Вселената беше замъглена, тъй като астрономите се нуждаеха от по-резки изображения, за да изучават Вселената и решиха да променят стратегията си.
Атмосферата на Земята, пълна с облаци, вода, газови пари, изкривява светлината, която идва от космоса, предотвратявайки правенето на ясни снимки, дори ако обективът е с най-добро качество.
Инженерите решават да извадят фотографското оборудване от земната атмосфера, създавайки космическите телескопи. И сред всички, които са направени Хъбъл, в чест на астронома Едуин Хъбъл, е най-важният фотограф на американската космическа агенция.
Избрахме да не илюстрираме този раздел с изображение на телескопа, тъй като най-важното са впечатляващите му снимки. Повече от 1,5 милиона астрономически наблюдения и снимки, направени на повече от 40 000 космически обекта, са направени от пристигането им в космоса през 1990 г.
Изображението, което придружава този раздел, е центърът на галактика на 40 милиона светлинни години от нашата планета Земя. Факт е обаче, че телескопът Хъбъл не е заслуга само на НАСА, тъй като е построен с помощта на Европейската космическа агенция.
Рентгенова обсерватория Чандра
Телескопът Chandra години наред заемаше титлата на най-чувствителния рентгенов телескоп в света. Тази машина е успяла да види неща като част от секундата, в която космическите частици изчезват в черна дупка.
За разлика от оптичните телескопи, рентгеновите телескопи използват частици с най-висока енергия, тоест рентгенови лъчи, вместо видима светлина просто за улавяне на изображенията.
Чандра стана 25 пъти по-чувствителна от всеки предишен рентгенов телескоп. Този телескоп е предоставил изображения на свръхнови, експлодиращи звезди и черни дупки. С цялата тази информация научната общност успя да подобри разбирането си за живота и смъртта на звездите сред много други данни за Вселената.
И така, какво мислите за това? Просто споделете всичките си възгледи и мисли в секцията за коментари по-долу. И ако ви е харесал този топ списък, просто не забравяйте да споделите този топ списък с приятелите и семейството си.