Всички знаем, че любопитството на човешкото същество няма граници и в рамките на него роботиката е едно от онези очарования, толкова уникални, че са в състояние да мобилизират хиляди хора, за да изпробват своите граници. Ето защо днес ще ви представя 5 интелигентни устройства, които можете да направите у дома с Arduino.
5 интелигентни устройства, които можете да направите у дома с Arduino
Любопитството на човешкото същество няма граници и в рамките на него роботиката е едно от онези очарования, толкова уникални, че са в състояние да мобилизират хиляди хора да тестват своите граници и да разработят домашни приложения. По този път към „любителската“ роботика имаше много общо с навлизането на отворения хардуер: просто програмируеми платки, които могат да бъдат свързани към всякакви сензори, за да извършват най-неочаквани действия.
Една от най-популярните и използвани платки в света е Arduino. Това е наистина просто устройство (печатна платка с микроконтролер, входни и изходни портове и USB връзки, през които също се захранва), което беше пуснато за първи път през 2005 г. и може да се използва за разработване на всякакви приложения. Към платката могат да бъдат свързани сензори за температура, светлина, близост, движение, инфрачервени и др., както и LED светлини, високоговорители или монитори.
Използването му вече е често срещано в училищата и кампаниите за насърчаване на програмирането между деца и хора без компютърни умения. Въпреки това, както казахме в началото на статията, въображението няма граници и някои разработчици са се осмелили с невероятни проекти. Искате ли да ги срещнете?
1. Домашно приготвена „Ромба“
Може би външният му вид не е толкова внимателен като оригиналната Roomba или може би не е в състояние да вакуумира под мебелите поради огромната си височина, но с вентилатор на Arduino, B. Aswinth Raj е постигнал Направи свой собствен самостоятелен почистващ робот благодарение на този отворен хардуерна платка.
За целта този човек е свързал Arduino плоча, ръчна прахосмукачка, някои сензори за откриване на препятствия и няколко серводвигателя (електрически двигател, който може да се управлява както в скорост, така и в позиция). Тази особена комбинация позволява на прахосмукачката да се движи свободно из къщата, като избягва сблъсък с предмети в къщата и почиства пода, без да се налага да мърдате пръст.
2. Дрон, направен от парчета Лего
Можете ли да си представите дрон, направен почти изцяло с парчета Лего? Е, той съществува и освен това е много лесен за сглобяване, благодарение на това, че е базиран, разбира се, на платка Arduino.
Стартъпът Flybrix се присъедини към света на детската Lego технология за безпилотни летателни апарати, за да предложи различни комплекти DIY („Направи си сам“), с които да изградиш дронове от четири, шест или осем витла, и не само, че дори и вие можете да монтирате Камерата GoPro също. Всички тези устройства могат да се управляват от мобилно приложение (iOS и Android), което се свързва към платката Arduino.
3. Роботизирана риба
Проектиран от Eric Dirgahayu, този особен воден робот е произведен главно с PVC тръби и Arduino Pro Mini плоча, всички перфектно защитени срещу вода. Устройството има няколко сензора (дълбочина, камера, pH метър и т.н.), които могат да вземат ключови показатели в големи аквариуми, без да се налага да рискувате човешки живот, без да се налага да затваряте инсталацията в Public и без истинските риби да се плашат от нахлуването на непознат.
4. Евтина косачка
След появата на дома „Roomba“, ние откриваме най-икономичната, лесна за изграждане и най-програмируемата косачка за всички времена. Инженерът Андреас Хеузер даде живот на Ardumower, изобретение, което съчетава 3D печат и Arduino плоча, за да състави тази конкретна косачка, чиито планове се продават за малко над $16 в интернет.
5. Риза със светлини за колоездачи
Един от най-големите рискове за велосипедистите, когато пътуват по шосе, е слабата им видимост, особено през нощта или при условия на слаба светлина. Но има Arduino, въплътен в LilyPad, за да направи епицентър на особена риза, в която светлините показват нашата позиция и завоите, които ще реализираме с помощта на сензори в ръкавите на дрехата, която изпраща сигнала към Arduino и това , от своя страна, активира съответните светлини. И всичко това може да се направи с комфорта на всяко спортно облекло.