Telegram, популярната услуга за съобщения, обяви в понеделник, че вече ще споделя IP адресите и телефонните номера на потребителите, ако получи легитимно правно искане от властите, отбелязвайки промяна в политиката си за поверителност.
„Ако Telegram получи валидна заповед от съответните съдебни органи, която потвърждава, че сте заподозрян по случай, включващ престъпни дейности, които нарушават Общите условия на Telegram, ние ще извършим правен анализ на искането и може да разкрием вашия IP адрес и телефон номер до съответните органи“, Telegram написа в актуализираната си Политика за поверителност в понеделник.
„Ако се споделят някакви данни, ние ще включим такива събития в тримесечен доклад за прозрачност, публикуван на: https://t.me/transparency.”
Тази последна промяна, направена от компанията, следва ареста на Павел Дуров, основател и главен изпълнителен директор на Telegram, от властите във Франция миналия месец заради предполагаемия му отказ да сътрудничи на правоприлагащите органи по отношение на използването на неговата платформа за незаконна дейност като трафик на наркотици и разпространение материали за експлоатация на деца.
В публикация в неговия канал в Telegram в понеделникДуров каза, че компанията прави промените, за да възпре престъпниците да злоупотребяват с Telegram Search. Той добави, че Telegram Search е предназначен да намира приятели и да открива новини, но „лошите актьори“ го използват, за да рекламират незаконни стоки.
За да приложи известно модериране на съдържанието, Дуров каза, че компанията е използвала AI (изкуствен интелект) и специален екип от модератори през последните няколко седмици, за да премахне „проблемното съдържание“ от своите резултати от търсенето в Telegram, за да го направи много по-безопасно. Ако потребителите все още попадат на опасно и незаконно съдържание в Telegram Search, Дуров е поискал да докладват за това на екипа, за да може да бъде премахнато.
„Няма да позволим на лоши актьори да застрашат целостта на нашата платформа за почти милиард потребители“, добави Дуров.
Преди това правоприлагането на Telegram беше приложимо само към заподозрени в тероризъм. Популярното приложение за съобщения каза, че ще разкрие IP адреса и телефонния номер на потребителя на съответните органи, ако получи съдебно разпореждане, потвърждаващо, че потребителят е заподозрян в тероризъм.
Няма яснота колко информация ще бъде разкрита на правоприлагащите органи или как промените ще се отразят на популярността на платформата за съобщения. Въпреки актуализацията на политиката за поверителност, Telegram поддържа, че не споделя потребителски съобщения с трети страни, включително правителства, и има силни функции като изчезващи съобщения и криптиране от край до край за поверителност на данните на потребителите.