1. Основни прилики и разлики
Текстов редактор | Ключови елементи |
---|---|
Код на Visual Studio | Потребителски интерфейс: Модерен, интуитивен, странични панели, командна палитра, интегриран терминал Производителност: Високо използване на ресурси, но отзивчив Характеристики: богат на функции, IntelliSense, Git интеграция, отстраняване на грешки, споделяне на живо Интеграция: Вградена Git интеграция, поддържа други контроли на версиите Сътрудничество: Сътрудничество в реално време (споделяне на живо), споделяне на проекти Персонализиране: Обширно персонализиране, голям пазар за разширения |
Notepad++ | Потребителски интерфейс: Опростен интерфейс с раздели, персонализирано меню Производителност: Ниско потребление на ресурси Характеристики: Основни функции, подчертаване на синтаксиса, автоматично довършване Интеграция: Няма вградена Git интеграция Сътрудничество: Няма функции за сътрудничество Персонализиране: Ограничени възможности за персонализиране |
Възвишен текст | Потребителски интерфейс: Минималистичен, без разсейване, командна палитра, разделени панели Производителност: Ниско потребление на ресурси Характеристики: богат на функции, подчертаване на синтаксиса, автоматично довършване Интеграция: Основна Git интеграция Сътрудничество: Ограничени функции за сътрудничество Персонализиране: Добри опции за персонализиране, мениджър на пакети |
атом | Потребителски интерфейс: Силно адаптивен, дървовиден изглед, плъзгане и пускане Производителност: Средно използване на ресурси, от време на време забавяне Характеристики: Богат на функции, подобен на Visual Studio Code Интеграция: Вградена Git интеграция, поддържа други контроли на версиите Сътрудничество: Основни функции за сътрудничество (телетайп) Персонализиране: Силно адаптивни, обширни скриптове, голяма пакетна екосистема |
2. Потребителски интерфейс и използваемост
И четирите текстови редактора имат потребителски интерфейси, които наистина са надстройки на мекия потребителски интерфейс на Notepad. Те имат много подобни функции на потребителския интерфейс, като например:
- Интерфейс с раздели
- Интегрирано търсене и замяна
- Мултикурсор и избор
Въпреки това, те прилагат тези прилики по различен начин и са уникални по няколко начина.
Код на Visual Studio
Visual Studio Code изглежда най-модерният и интуитивен дизайн. Той има странични панели, които липсват в Notepad, командна палитра и интегриран терминал, който ще рационализира работния ви процес. Можете да персонализирате потребителския си интерфейс с теми и да получите вградена поддръжка на Git за контрол на версиите в интерфейса.
Notepad++
Notepad++ има опростен интерфейс. Въпреки че ще забележите цветовото кодиране или подчертаването на синтаксиса на множество езици, той все още изглежда най-подобен на Notepad. Въпреки това сте добавили раздели и подобрени функции на лентата с инструменти. Можете да персонализирате менюто, за да съдържа често използвани функции за бърз достъп.
Възвишен текст
Sublime Text ще се побере, ако имате нужда от минималистично надграждане на Notepad без разсейване, което увеличава максимално пространството на вашия екран. Командната палитра съдържа най-използваните от вас функции, а нейните разделени панели ви позволяват да преглеждате и редактирате множество файлове едновременно.
атом
От всички опции на потребителския интерфейс, Atom е най-адаптивният. Можете почти да промените всички елементи на потребителския интерфейс с помощта на HTML, CSS и JavaScript. Можете допълнително да персонализирате редактора, като използвате неговия мениджър на пакети, за да опростите инсталирането на тема и разширение. Освен това получавате дървовиден изглед за организирано взаимодействие с файловата система и опции за плъзгане и пускане за изследване на файлове и папки.
3. Изпълнение
Изпълнихме всички тези текстови редактори на компютър с Windows 11 с 16 GB RAM и 256 SSD съхранение, за да тестваме производителността.
Всички редактори имаха незначително въздействие върху процесора. Visual Studio Code обаче използва най-много памет, 322MB. Atom използва 289MB. Notepad++ и Sublime Text използваха най-малко CPU, съответно 32MB и 20MB.
Забелязахме също, че въпреки че Visual Studio Code консумира повече ресурси, той остава отзивчив и предлага гладка работа с няколко отворени разширения и големи файлове. Това беше последователно за всички редактори с изключение на Atom, който понякога може да изостава.
4. Характеристики и функционалност
Тези четири текстови редактора, които проучихме, имаха много подобни функции, включително:
- Осветяване на синтаксиса
- Автоматично довършване
- Персонализиране
- Разширения и добавки
- Многоезична поддръжка
Въпреки това всички те прилагат някои уникални функции.
Visual Studio Code обаче изглежда най-богатият на функции. Има IntelliSense, интегрирана поддръжка на Git, инструменти за отстраняване на грешки и вграден терминал. Освен това получавате функция за споделяне на живо, която позволява сътрудничество в реално време. Atom го следва плътно.
Докато Notepad++ и Sublime Text са богати на функции, те не могат да се похвалят с толкова много функции и в това отношение те са най-сходни с Notepad по отношение на гъвкавостта.
5. Интеграция и сътрудничество
Интеграция
Visual Studio Code има вградена Git интеграция, така че ангажирането, натискането, изтеглянето и разрешаването на конфликти е лесно. В Atom получавате и цялостна Git интеграция чрез вградени пакети. Можете да използвате разширения, за да поддържате други контроли на версиите и на двете.
Sublime Text също предлага Git интеграция, но е основна, а Notepad++ няма вградена интеграция за контрол на версиите.
Сътрудничество
Notepad++ е създаден за един потребител и му липсва разширен механизъм за сътрудничество. Ще трябва да експортирате и споделяте файлове ръчно. Това е същото за Sublime Text, който също се фокусира върху индивидуалната производителност.
Докато Atom има функции за сътрудничество, те в най-добрия случай са основни. За редактиране в реално време и споделени работни пространства можете да използвате пакети като Teletype.
От всички Visual Studio Code има най-стабилните функции за сътрудничество. Той предлага сътрудничество в реално време чрез разширения като Live Share, което позволява на няколко потребители да редактират една и съща кодова база едновременно.
6. Персонализиране
Както разгледахме по-горе, Atom е най-адаптивният от партидата. Първоначално, той ви позволява да използвате разширени скриптове за персонализиране. Въпреки това Visual Studio Code и Sublime Text също позволяват персонализиране чрез скриптове в различна степен. Notepad++ има най-малко поддръжка за потребителски скриптове и автоматизация.
Visual Studio Code и Sublime Text, и двете имат голям пазар за разширения за персонализиране. Но Notepad++ предоставя най-малко теми и добавки. Можете да направите известна персонализация на интерфейса, но тя е ограничена.