Бил Гейтс в книгата си той говори за Интернет на нещата, уебсайтове, които комуникират с приятели и семейство и персонализирани реклами. Общо той направи 14 прогнози, които някои повече от други изненадващо се доближават до реалността на нашите дни.
Бил Гейтс 14 предсказания през 1999 г. се сбъдват
Четвъртата индустриална революция води до толкова дълбоки и дълбоки промени в начина, по който работим, консумираме и комуникираме, че малцина биха се осмелили да ги предвидят преди десетилетия. Но ако сте Бил Гейтс, имате достатъчно багаж, опит и престиж, за да се осмелите да се опитате да ги отгатнете.
Бил Гейтс видя какво ще донесе през следващите години: в книгата си той говори за Интернет на нещата, уебсайтове, които комуникират с приятели и семейство и персонализирани реклами. Общо той направи 14 прогнози, които някои повече от други изненадващо се доближават до реалността на нашите дни.
1. Ще има автоматизирани услуги за сравнение на цените
Първото от прогнозите на Бил Гейтс през 1999 г. беше за автоматизирани услуги за сравнение на цените, които биха позволили на хората да проверяват офертите и цените на няколко уебсайта от едно място с един поглед, за да намерят продукта или услугата по-евтино.
2. Ще донесем мобилни устройства
Някой пурист на Apple ще каже, че смартфонът е идея на Джобс, но Гейтс вече говори в книгата си за малки устройства, които ще ни позволят да бъдем постоянно свързани, да проверяваме новините, да купуваме и да правим почти всичко. След това дойде не само iPhone, но и много повече интелигентни мобилни телефони, смарт часовници и т.н.
3. Ще управляваме финансите и здравето си чрез интернет
Със сигурност мнозина го взеха за луд, когато основателят на Microsoft се осмели да предскаже, че някой ден интернет ще ни позволи да плащаме сметките си, да управляваме личните си финанси или дори да се консултираме с нашия лекар.
Днес ние сме в разгара на революция в здравния сектор, наречен eHealth, и той има своя основен канал (mHealth) на мобилния си телефон (както в много други индустрии). Да не говорим за Fintech, които преобърнаха финансовия сектор и в частност банковия сектор.
4. Лични асистенти и интернет неща
Гейтс прогнозира, че някой ден ще имаме лични асистенти, които ще се свързват с всички наши устройства, ще действат като мениджъри на нашите задачи и ще ни помагат да решаваме проблеми. Той дори се осмели да уточни, а в книгата си говори за известия, отговори на въпроси, списъци за пазаруване и рецепти за готвене.
Днес вече вървим към света, където всички устройства са IoT и имаме асистент като Siri, Alexa, Google Now, Cortana и т.н.
5. Охранителна видеокамера
Гейтс смяташе, че в бъдеще къщите ни ще бъдат пълни с камери, които ще ни позволят да се консултираме по всяко време какво се случва вътре, докато не сме.
Въпреки че това не се е превърнало в масова тенденция, има компании, които са специализирани в тази технология. Единият е Ring, който произвежда интелигентни камери за врати, за да види кой е на вратата, и PetCube, който ни позволява да играем с домашния си любимец от разстояние, докато сме навън.
6. Частни уебсайтове за приятели и семейство
Тогава не знаех, но тези платформи ще се наричат „социални мрежи“. Той мислеше, че ще има частни мрежи, за да общува с приятели и семейство и да планира събития. Останалото е история.
7. Автоматични промоции
Въпреки че бисквитките започнаха да работят през 1994 г., когато Гейтс написа книгата си, няма да можете да сегментирате потребителите, както правят днес. Ето защо има смисъл да се предвиди, че в бъдеще ще бъдем вградени с реклами и оферти, свързани или подобни на нашите търсения. В днешно време ни писна да получаваме такъв тип промоции.
8. Дебат на живо, докато гледате спортни състезания
В книгата си Гейтс пише, че след няколко години телевизионните канали ще ни позволят да коментираме мачове на живо и спортни състезания и дори да участваме в анкети за възможния победител.
Това не е съвсем вярно, въпреки че има услуги за стрийминг чрез Youtube и някои онлайн телевизионни платформи, които включват чат на живо. Най-близкото нещо до прогнозата на Гейтс е дебатът, който винаги се появява в Twitter за телевизионни предавания.
9. Интелигентни реклами
В стила на Minority Report, основателят на Microsoft вече си представяше преди почти двадесет години, че рекламите, които ще ни въздействат, ще бъдат персонализирани и адаптирани към нашите вкусове и покупателна способност.
10. Телевизионно съдържание с връзки
Къде другаде се подхлъзнаха прогнозите на основателя на Microsoft, бяха тези, свързани с телевизията (поне конвенционалната). Очакванията му го накараха да повярва, че бъдещите издания ще включват връзки към подходящи уебсайтове и допълнително съдържание.
Най-близкото нещо, което имаме, са QR кодовете, които можем да сканираме, или „призивът за действие“, така че да посещаваме мрежата или да следваме социалните мрежи.
11. Интернет ще бъде новите „съседи от двора“
Гейтс не можеше да си представи до каква степен. Както се предвижда, Мрежата вече е мястото, където потребители от всяка точка на света коментират интересни теми, политика или актуални събития, или в секцията „Коментари“ на уебсайтовете или, разбира се, в социалните мрежи.
12. Софтуер за управление на проекти
Гейтс успя да види огромния потенциал на мрежата и софтуера за подобряване на ефективността на организациите. Преди почти двадесет години той прогнозира, че мениджърите на проекти могат да работят дистанционно със своите екипи, да дават обратна връзка и да си сътрудничат онлайн.
Днес имаме много повече от това и с облачните изчисления голяма част от вътрешната инфраструктура на компаниите, а не само проекти, присъства на сървъри в мрежата.
13. Компаниите ще наемат персонал чрез интернет
В съответствие с предишната прогноза, Гейтс прогнозира, че мрежата, освен да работи, ще служи за намиране и намиране на работа. „Хората ще посочат своите интереси, умения и знания и ще намерят възможности въз основа на тях.“
В днешно време не само обслужва кандидатите, но и рекрутерите превърнаха порталите за работа и LinkedIn в инструмент за търсене на таланти.
14. Платформи за свободна практика
Гейтс прогнозира, че микропроектите и аутсорсингът ще бъдат нещо обичайно в бъдеще. Сценарий, при който свободната практика играе съществена роля и за тях смятат, че в бъдеще ще бъде много полезен пазар за наемането им. Компаниите ще публикуват своите оферти, а професионалистите ще имат своя профил, с портфолиото, услугите и тарифите си.
Днес има много множество платформи от този тип като Freelance, Uppwork, Odesk и др.
И така, какво мислите за тези прогнози? Просто споделете вашите възгледи и мисли в секцията за коментари по-долу.