Компютърният вирус наистина е кошмар за всеки компютърен потребител. Компютърният вирус е като рак за компютрите, който бавно убива нашия компютър. В този списък споменахме 20-те най-разрушителни компютърни вируса.
Топ 20 на най-разрушителните компютърни вируси някога
Думата „компютърен вирус“ наистина плаши всички компютърни потребители. Както всички знаем, вирусите могат да причинят много щети на компютъра. Това може да навреди на поверителността на жертвите, да има достъп до лични файлове и дори да повреди ценните данни, които включват снимки, видеоклипове, запазени пароли и т.н. Компютърните вируси вече са причинили много финансови загуби за много компании. Понякога е добре да погледнете миналото и да разгледате вирусите, причинили широко разрушаване, което може да ви накара да осъзнаете компютърните вируси. Следват 15-те най-разрушителни компютърни вируси на всички времена.
ОБИЧАМ ТЕ
Това е компютърният червей, който атакува повече от десет милиона персонални компютри с Windows. Вирусът започна да се разпространява като имейл съобщение, което включва тема „ILOVEYOU“ и има прикачен файл „LOVE-LETTER-FOR-YOU.txt.vbs“. Веднъж щракнат, той имаше възможността да се препрати до всички в адресната книга на жертвата и да продължи да презаписва файлове със себе си, което прави компютъра невъзможен за стартиране. Този вирус е създаден от двама филипински програмисти, Реонел Рамонес и Онел де Гузман. Янки Doodle
Янки Doodle
Yankee Doodle е открит за първи път през 1989 г., а български хакер го е създал. Казва се, че когато Yankee Doodle е екзекутиран, самият вирус става резидент на паметта. Yankee Doodle заразява всички .com и .exe файлове. Вирусът би пускал самата мелодия „Yankee Doodle“ всеки ден в 16:00, ако беше в паметта.
Нимда
Nimda е открита за първи път на 18 септември 2001 г. Името на вируса произлиза от думата „Admin“, ако е изписана обратно. Nimda използва имейли, уязвимости на сървъра, споделени папки и прехвърляне на файлове, за да се разпространи. Той се превърна в най-разпространения вирус в интернет за 22 минути. Основната цел на вируса беше да забави значително интернет трафика, причинявайки DoS атака.
Червей Морис
През 1988 г. Робърт Тапан Морис, аспирантът от университета Корнел, пусна вируса, който засегна приблизително 10% от всички компютри, които бяха свързани към интернет. По това време 60 000 компютъра бяха свързани към интернет и червеят зарази 10% от тях. Вирусът имаше способността да забави компютъра до най-малката точка, в която той става неизползваем.
Conficker
Conficker, известен също като Downup, Downadup и Kido, е вид компютърен вирус, който обикновено е насочен към операционната система Microsoft Windows. Вирусът е идентифициран за първи път през ноември 2008 г. Този вирус използва недостатъци на операционната система Windows, за да извлече администраторската парола чрез речникови атаки, докато образува ботнет. Този вирус зарази милиони компютри, включително правителствени, бизнес и домашни компютри в над 190 държави.
Буреносен червей
Storm Worm е троянски кон на задна врата, който беше идентифициран в края на 2006 г. Червеят Storm влезе в светлината на прожекторите, когато потребителите започнаха да получават имейли с тема за неотдавнашно метеорологично бедствие „230 загинали, докато буря разбива Европа“. Вирусът Storm Worm лесно подмамва жертвите да щракнат върху фалшивите връзки, които вече са били заразени с вируса, превръщайки всеки компютър с Windows в ботнет. Към 22 януари 2007 г. Storm Worm представлява 8% от всички инфекции със злонамерен софтуер в световен мащаб.
SkyNet
Всички знаем за Терминатора, Skynet е вирус, вдъхновен от филма Терминатор. Това е много любезен вирус, който кара компютъра на жертвите да се забави много любезно, както и оцветява екрана на компютъра в червено и казва: „Не се страхувайте. Аз съм много мил вирус. Днес свършихте много работи. Така че ще оставя компютъра ви да се забави. Приятен ден, сбогом. Натиснете клавиш, за да продължите”. Този вирус заразява всички .exe файлове на компютъра.
Зевс
Това е вид злонамерен софтуер за троянски кон, който се разпространява главно чрез изтегляния от шофиране и фишинг схеми. За първи път е разпознат през юли 2007 г., когато се използва главно за кражба на информация от Министерството на транспорта на Съединените щати. Вирусът Zeus е много труден за откриване, тъй като използва някои специални стелт техники, които затрудняват откриването на актуализиран антивирус. Благодарение на своите специални стелт технологии, този зловреден софтуер се превърна в най-големия ботнет в Интернет.
Mydoom
На 1 февруари 2004 г. приблизително един милион компютъра бяха заразени с атаки за отказ на услуга на Mydoom и това беше най-голямата подобна атака до момента. Mydoom вирусът се разпространява чрез имейл, който съдържа текстово съобщение „andy; Просто си върша работата, нищо лично, съжалявам.” Когато жертвата отвори пощата, злонамереният код автоматично се изтегля и след това открадва целия имейл на жертвата. Откъдето се разпространи до приятелите, роднините и колегите на жертвата.
SQL Slammer
SQL Slammer е бързо разпространяващият се компютърен червей, който зарази повечето от своите 75 000 жертви в рамките на десет минути. SQL Slammer драстично забави общия интернет трафик и намали онлайн капацитета на Южна Корея на колене за 12 часа. SQL Slammer се насочва основно към сървърите чрез генериране на произволни IP адреси и изхвърляне на червея към тези IP адреси.
Код Червен
Този вирус първоначално беше пуснат на 13 юли 2001 г. Въпреки това, той засегна почти 359 000 компютъра до 19 юли 2001 г. Това беше една от най-големите уязвимости по това време, вирусът беше открит и проучен от служители на eEye Digital Security. Според Symantec „CodeRed Worm засяга Microsoft Index Server 2.0 и услугата за индексиране на Windows 2000 на компютри, работещи с Microsoft Windows NT 4.0 и Windows 2000, които работят с IIS 4.0 и 5.0 уеб сървъри. Червеят използва известна уязвимост при препълване на буфер, съдържаща се във файла Idq.dll.“
Мелиса
Е, това е вирус, базиран на макрос на Microsoft Word, създаден от Дейвид Л. Смит. Този вирус имаше способността да се разпространява чрез имейл съобщения. Според създателя вирусът е кръстен на екзотична танцьорка от Флорида. Ако жертвите изтеглят този вирус по имейл, това може да се разпространи до първите 50 лица в списъка с имейли.
Sasser
Този вирус атакува контролера на сигурността Local Security Authority Subsystem Service, тъй като имаше уязвимост към препълване на буфер. Това е насочено предимно към Windows OS и може да се окаже много опасно за критичната инфраструктура. Този вирус почти причини щети за милиарди долари през 2004 г.
Stuxnet
Е, ако просто смятате, че споменатите по-горе вируси са най-критични, тогава нека ви кажа, че Stuxnet е затворил една пета от центрофугите в иранските атомни електроцентрали. Този вирус е идентифициран за първи път през 2010 г. и е насочен предимно към индустриална компютърна система.
Cryptolocker
Е, това е троянски конец за рансъмуер, който се разпространява чрез прикачени файлове към имейл. Той почти беше компрометиран близо 500 000 компютъра и криптира файловете си, докато сумата на откупа не бъде платена. Според докладите на Rantnow, „лидерът на групата зад Cryptolocker, Евгений Богачев, в крайна сметка е заловен с общата цена на престъпленията му, възлизаща на 3 милиона долара“.
Вирусът Klez
Klez Virus си проправя път към дигиталния свят в края на 2001 г. Този вирус заразява компютъра на жертвата чрез имейл съобщение, репликира се и след това се изпраща до хората в имейл адресната книга. При по-нататъшно тестване е установено, че вирусът Klez действа като нормален вирус. Този вирус обаче е в състояние да деактивира антивирусната система, която е инсталирана на компютъра на жертвата.
По-късно хакерите модифицират вируса Klez, за да го направят по-ефективен. Вирусът е програмиран да изпраща спам на хора с множество имейли, които бързо запушват входящата кутия.
Netsky вирус
Е, този вирус се разпространи сам чрез имейли и Windows мрежи. Вирусът Netsky подправя имейл адреси и се разпространява чрез прикачен файл с размер 22 016 байта. След като се разпространи, може да причини DoS (отказ на услуга) атака. След извършване на атаката системата се срива, докато се опитва да се справи с количеството интернет трафик.
Скок-А
Leap-A, който също е известен като Oompa-A, дебютира през 2006 г. Вирусът Leap-A е насочен към Mac системи и използва приложението iChat за незабавни съобщения, за да се разпространява през уязвими компютри Mac. След заразяване на компютъра Mac, вирусът се разпространява до всички контакти в iChat и изпраща съобщение до всеки човек.
Съобщението, което вирусът изпраща, съдържа повреден файл, който изглежда като JPEG изображение. Този повреден файл унищожи много компютри Mac и това е мястото, където Leap-A стана популярен.
Slammer
Е, това е вид вирус, който често виждаме във филми, свързани с технологиите. Е, този вирус е чудесен пример за атака „отказ на услуга“. Вирусът е достатъчно мощен, за да разруши цяла система. Тежестта на Slammer е очевидна от докладите за някои от най-тежките повреди, виждани някога: 911 аварийни служби не работят, мрежата от банкомати на Bank of America се срива и други.
Пикачу
Е, през 2000 г. беше пуснат първият компютърен вирус, насочен към деца, известен като Pikachu Virus. Вирусът е проектиран като истински имейл, който включва героя на Pokemon, Пикачу. Имейлът съдържаше изображение на Pokemon, но с това изображение нищо неподозиращите деца пуснаха програма на Visual Basic 6, наречена pikachupokemon.exe, която премахна съдържанието на директориите.
Дори и да не сте компютърен експерт, можете да се предпазите от вируси и червеи, преди да достигнат до вашата машина. Ето няколко съвета, които можете да следвате:
- Поддържайте инсталиран актуализиран антивирусен софтуер и сканирайте компютъра си
- Не отваряйте имейли от външни източници, не отваряйте спам връзки.
- Позволете на Windows да се актуализира и много пъти актуализациите на Windows носят някои актуализации на защитата, които биха могли да коригират съществуващите недостатъци от вашия компютър
- Не изтегляйте софтуер от ненадеждни източници.