Ако вече сте уморени от дебатите около редактираните снимки, подгответе се за следващата стъпка: редактиране на видео. ArcSoft разкри нова функция – “Magic Eraser” за видеоклипове – която премахва нежелани обекти от записи директно на вашето устройство.
Този иновативен инструмент, наречен Video Object Eraser, беше споменат накратко по време на представянето на Snapdragon 8 Gen 3 миналата година, но все още не се е появил в нито един смартфон, оборудван с този чип.
Въпреки това, на Snapdragon Summit 2024, Cisco Cheng, старши директор продуктов маркетинг в Qualcomm, разкри в разговор с nextpit, че производител на телефони в момента преговаря да пусне технологията на ArcSoft на пазара. Конкретната марка все още не е назована.
Magic Eraser за видеоклипове
Работи с референтен дизайн на Qualcomm (QRD) устройство, захранвано от Snapdragon 8 Elite, демонстрацията на ArcSoft много наподобяваше инструмента Magic Eraser, наличен в приложението Google Photos. Ето как работи:
- Отворете видеоклип в приложението.
- Почистете с четка лицето или предмета, който искате да премахнете.
- Изчакайте приложението да обработи кадрите.
Обработката отне приблизително четири пъти дължината на видеоклипа, така че функцията все още не е подходяща за редактиране на видео на живо, дори ако се поддържат емисии на живо.
Въпреки че демонстрацията не доведе до безупречни резултати – особено при по-сложни фонове като логото на Snapdragon – технологията се представи добре в по-прости сцени, като тревисти площи.
Ясно е, че потенциалът е налице – особено очевиден в тази демонстрация от Arcsoft. За разлика от снимките, видеоклиповете предлагат предимството да използват предишни и бъдещи кадри за реконструиране на липсващи елементи, което вероятно е помогнало за подобряване на качеството на демонстрацията.
Подобни техники, като вектори на движение, вече се използват в технологии за супер разделителна способност и генериране на кадри на настолни компютри за увеличаване на размера или интерполиране на липсващи пиксели или видео рамки. Това означава, че има значителни текущи изследвания в тази област.
AI и бъдещето на редактирането на видео
Наред с бързия напредък в редактирането на видео, управлявано от AI, се полагат усилия за откриване и маркиране на медии, променени от AI. Проекти като C2PAна които Qualcomm е член, имат за цел да установят стандарт за идентифициране на редактирано от AI съдържание.
Остава обаче да се види дали тези инициативи могат да се справят с темпото на развитие на технологиите за видео манипулиране. Междувременно е разумно да подхождате към редактираните видеоклипове със същата предпазливост, както към редактираната снимка.
- Също интересно: Magic Eraser: Този инструмент блести на Pixel 6 на Google!
какво мислиш Редактираните видеоклипове и снимки губят ли своята автентичност или смятате, че технологията просто демократизира достъпа до инструменти за редактиране, които винаги са съществували? Споделете вашите мисли в коментарите по-долу!