OpenAI е тежка категория в областта на изкуствения интелект (AI) с причина. През май 2024 г. компанията представи друга новаторска иновация – мултимодалният AI модел GPT-4o. Буквата „o“ в името му означава „omni“, което се превежда като „всички“. За това ръководство обаче не се интересуваме от всичко, което GPT-4o може да направи. Интересуваме се само от неща, които GPT-4o може да прави, а GPT-4 – предишният модел на компанията – не може.
Първите 5 неща, които GPT-4o може да прави, а GPT-4 не може
Моделите GPT-4o и GPT-4 споделят много прилики. Например, знанията им прекъсват през октомври 2023 г. По същия начин и двата модела имат прозорец от 128 000 токена. Този прозорец позволява дълги и сложни разговори. Но как изглеждат тези разговори е това, което прави цялата разлика.
#1 – GPT-4o може да се справя по-ефективно с различни типове данни
GPT-4o се нарича “Omni” с причина. Този впечатляващ модел обработва всички типове данни чрез една мрежа. Текст, изображения и аудио. GPT-4, от друга страна, се нуждае от отделни модели за всеки.
Ето защо можете да изпращате смесени входове към GPT-4o – изображение с текст или видео на живо с гласове на заден план. Този модел ще анализира и ще реагира на тези входни данни безпроблемно.
Поради тази причина случаите на използване на GPT-4o също са много по-широки от GPT-4. Вземете здравеопазването като пример. GPT-4o може да разпознае симптоми от просто видеообаждане и да предложи съвети в реално време на пациентите.
#2 – GPT-4o може да реагира много по-бързо
Скоростта несъмнено е едно от най-впечатляващите подобрения в GPT-4o. И ние не говорим само за мултимодални заявки. GPT-4o може да се справи с всяка задача значително по-бързо от GPT-4. Всъщност GPT-4o е два пъти по-бърз от своя предшественик, според OpenAI.
Сега може да си помислите – по-бързото не винаги е по-добро, тъй като скоростта често пречи на качеството. И ще бъдете напълно прав. Но няма нужда да се притеснявате за това с GPT-4o. Отговорите, които предлага този модел са бързи и качествени. Наистина печеливш сценарий.
#3 – GPT-4o може да разбира по-добре контекста
Един от най-големите недостатъци на GPT-4 е трудното му разбиране на контекста. Това кара потребителите да надхвърлят и предоставят достатъчно подробности. И дори тогава GPT-4 често не разбира. Но не и GPT-4o.
Този модел има много по-добро разбиране на контекста от GPT-4. Това означава, че не трябва да се бори с метафори, идиоми или дори културни препратки. GPT-4o ще улавя всички фини знаци и ще предлага отговори, които идеално отговарят на контекста.
#4 – GPT-4o може да поддържа повече езици
Изкуственият интелект отдавна е глобален. GPT-4o последва примера.
Този модел предлага много по-добра поддръжка за различни от английски езици, особено за тези, които не използват западна азбука (напр. хинди, китайски и корейски).
Езиковата поддръжка на GPT-4o също е по-изчерпателна – може да взаимодейства на 50 езика. Това е целта на глобалната комуникация.
#5 – GPT-4o може да отговаря с естествен глас
На практика няма нищо роботизирано в GPT-4o. Това се отнася дори за неговите аудио отговори.
GPT-4o може да комуникира с вас с почти човешки глас. Плюс това, благодарение на средното време за реакция от само 320 милисекунди, тези отговори са почти мигновени. Но това дори не е най-добрата част.
Моделът може да добави и емоционален нюанс в речта си. Това означава, че GPT-4o може да коригира тона си въз основа на предоставения контекст. Това го прави идеален за чувствителни разговори, като терапевтични сесии.
GPT-4 има и речеви компонент. Въпреки това е много по-бавен, със средно време за реакция от 5,4 секунди. Процесът също включва множество модели за транскрибиране и генериране на реч, което често води до загуба на информация – и емоция. По принцип няма нищо реалистично в разговора с GPT-4. Колкото до GPT-4o – все едно говориш с друг човек!