Милано или Мадрид – но ваканционните снимки винаги изглеждат еднакви? Имаме няколко трика с камера за вас как да правите по-добри снимки, когато пътувате. Ние се фокусираме върху смартфоните и затова направихме всички снимки в тази статия с мобилен телефон. Но разбира се, повечето от съветите се отнасят и за пълноценни камери.
Общи съвети за фотография
Съвет 1: Правило на третините и златно сечение
Имате красив обект пред себе си, но не знаете как да позиционирате камерата? Тогава правилото на третините или златното сечение често могат да помогнат. При първото изображението се разделя на трети хоризонтално и вертикално. След това просто подравнявате най-важните части от обекта по линиите, в идеалния случай дори в пресечните точки.
Златното сечение работи по много подобен начин, но тук всички линии са изместени малко повече към центъра на изображението. Докато снимките, направени по правилото на третините, изглеждат малко по-вълнуващи, златното сечение създава по-хармоничен ефект. Помислете кое е по-подходящо за вашия обект.
В по-голямата част от приложенията за камера решетките за правилото на третините и златното сечение могат да бъдат насложени върху изображението във визьора. Можете да намерите съответната опция в настройките на приложението.
Разбира се, тези правила не са фиксирани в камък: силно симетричните снимки, например с отражения, също могат да развият специален чар.
Съвет 2: Преден и заден план
„Предният план прави снимката здрава“ е просто правило на фотографията. Поставете обекта си в контекст, който го рамкира – или в идеалния случай дори го допълва. Например, кажете на зрителя допълнителна подробност. Мързелувате ли в тревата, докато правите снимката, или прекарахте часове в катерене по камъни, за да направите тази снимка? След това задръжте няколко стръка трева пред обектива или добавете няколко камъка с остри ръбове на преден план.
Съвет 3: Линии, дълбочина и перспектива
В допълнение към играта с предния план и фона, можете също да използвате линии, за да създадете дълбочина във вашата снимка. Потърсете линии, които водят от преден план в дълбочина и ги оставете да минават през вашата снимка. Това автоматично придава известно напрежение и динамика на изображенията.
Съвет 4: Светлина и сянка
Вероятно няма друг толкова важен елемент във фотографията като светлината – едва ли е възможно целият обект да се сведе до три параграфа. Но оставянето му не е опция, така че ще разделим темата за светлината до две характеристики: посока и качество.
Качеството на светлината се описва като твърда или мека и зависи от размера на източника на светлина. Слънцето е малък източник на светлина (относително казано, разбира се) и осигурява много силна светлина и твърди сенки. Така формите се извеждат много ясно, което обикновено не е много ласкателно при портретите.
Слънчевата светлина обаче може да стане и мека, а именно чрез отражение. Например, ако човек стои на сянка и е пасивно осветен от слънцето през бяла стена на къща, сенките са много меки. Същото важи вечер и сутрин по време на така наречения златен час преди залез или след изгрев. Тук слънчевата светлина изминава много по-голямо разстояние през атмосферата, пречупва се по-силно и затова е много мека.
Посоката на светлината също има голямо влияние върху ефекта на изображението: ако светлината идва директно от посоката на камерата, има малък контраст в изображението. Страничната светлина, от друга страна, както в двата примера по-горе, създава по-ярък ефект с висок контраст.
Съвети за снимки специално за смартфони
Съвет 5: Широкоъгълно/телефото увеличение: използвайте всички обективи
Съвременните смартфони имат цяла батерия от обективи на борда, от ултраширокоъгълни до телефото варио – и трябва да се възползвате максимално от тях. Запознайте се с различните настройки и разгледайте внимателно дали качеството на изображението все още отговаря на очакванията ви при различните нива на увеличение. Ако цифровото увеличение започне в даден момент при уголемяване, снимките обикновено вече не изглеждат толкова добре.
В допълнение към очевидните приложения на широкоъгълно и телефото увеличение, бихме искали да ви дадем още един съвет: Снимайте портрети с увеличение. Това прави лицето на снимката да изглежда „по-малко зарибяващо“, отколкото в широкия ъгъл, и предотвратява прекалено големия нос. В допълнение, високото фокусно разстояние компресира фона в сравнение с вашия модел и го прави да изглежда по-спокоен.
- Също така интересно: Това са най-добрите смартфони с камера за 2024 г. в теста на nextpit
Съвет 6: Запознайте се с вашето приложение за камера
В допълнение към хардуера, приложението за камера също си струва да се разгледа по-отблизо. Тук често има скрити безброй интересни режими, например за снимане на фойерверки, меки водопади на дневна светлина или сложни филтри за ефекти. Качеството на тези филтри се подобри значително през последните година-две – струва си да експериментирате.
Обикновено има и полезни настройки за работа с приложението за камера. В повечето случаи можете да използвате бутоните за сила на звука като освобождаване на затвора – както и бутоните на слушалките, ако имате нужда от дистанционно освобождаване на затвора. Много смартфони също предлагат функция за бърза снимка чрез двукратно докосване на бутона за сила на звука: след това телефонът стартира приложението за камера директно от режим на готовност и незабавно заснема снимка.
Съвет 7: Не си правете селфита със селфи камерата…
… но с бутоните за сила на звука и ултраширокоъгълната камера. Защото дори през 2024 г. камерата за селфита е почти винаги най-лошата камера на вашия смартфон – и тя също няма особено широк ъгъл. Затова е по-добре да правите снимки с ултраширокоъгълната камера на гърба на телефона си, дори и да не се виждате. За да избегнете необходимостта да търсите сляпо бутона на затвора в приложението за камера, просто направете снимка, като използвате бутона за сила на звука на телефона си. На някои смартфони това работи по подразбиране, на други устройства първо трябва да активирате функцията в настройките на приложението.
Съвети за намиране на мотиви
Съвет 8: Къде и преди всичко: Кога?
За особено зрелищни снимки малко планиране се отплаща. Има разлика, когато посетите определено място. Както бе споменато по-горе, най-красивата светлина е в златния час след изгрев или преди залез. И разбира се, не само вашата емисия в Instagram е от полза, когато посещавате място в най-красивата му светлина. Малко късмет и търпение често помагат да уловиш правилния момент.
Ако пътувате със самолет, разгледайте предварително маршрута на полета, например на Flightradar24. След това можете да си осигурите място до прозореца с изглед към особено зрелищни пейзажи или дори красив залез или изгрев.
Съвет 9: Почистете обектива, наистина
И накрая, най-важното нещо: Независимо какво и къде правите снимки, придобийте навика да почиствате обектива(ите) на вашия смартфон преди всяка снимка. Отпечатъкът върху стъклото прави снимките да изглеждат скучни и мътни, източниците на светлина хвърлят големи ореоли върху снимката. Между другото, не се нуждаете от специални почистващи материали – горнището или тениската ви ще са достатъчни.
Имате ли празнични снимки, с които сте особено горди? След това ги споделете с нас в нашия форум.