Индийските правителствени власти пуснаха нова политика на 28 април, която изисква компаниите доставчици на виртуални частни мрежи (VPN) да пазят потребителски данни като имена, телефонни номера и IP адреси.
Ако някоя VPN компания не спазва тази нова политика, тя може да бъде изправена пред забрана и глоба в страната, като скорошни данни, нарушаващи китайски приложения.
Освен това индийското правителство е дало срок от 60 дни за прилагане на новите промени в съответствие с правилата, но основният въпрос е защо правителството въвежда този нов строг закон.
Индийското правителство нареди на доставчици на VPN да съхраняват потребителски данни за дългосрочен план
Както всички знаем докъде стигат инцидентите в киберсигурността всеки ден, за да контролираме тези инциденти. Миналата година правителствените органи получиха известие да открият и забранят за постоянно VPN услуги в Индия.
Но сега индийското министерство на електрониката и ИТ представи този нов закон срещу VPN компании, които съхраняват потребителски данни за продължителен период от повече от 5 години, дори след като потребителите са анулирали абонаментите си или са изтрили акаунтите си. Като въздействие могат да се наблюдават данни, което ще намали броя на тези видове инциденти.
Услугата за виртуални частни мрежи (VPN) позволява на потребителите да създават прокси сървъри, за да заобиколят интернет цензурата с политика без регистрация, главно за геоблокиране. Той обаче има и тъмна страна със значително участие в кибер инциденти, пробиви на данни и т.н.
Освен това VPN компаниите вече ще пазят вашите данни като регистрационни файлове за връзки, следят времето за VPN връзка и IP адреса и свързания сървър. Това означава, че вашият IP вече не е частен дори при използване на VPN.
Много доставчици на VPN услуги продават услугите си, като показват своите фактори за поверителност като критичен елемент, но компаниите също могат да се сблъскат с проблеми с получаването на абонати с този нов закон в Индия.
Индийското министерство на електрониката и ИТ приема онлайн дейностите сериозно и за намаляване на вредите предприема и други стъпки. През 2020 г. индийското правителство забрани около 200 китайски приложения, включително добре познатата платформа за кратко видео TikTok.